O nas

 

 

Szycie z sercem to hasło, cel i sposób na dzielenie się dobrem malinowej społeczności. Fundacja 3maliny integruje i angażuje środowiska szkolne, wielopokoleniowe, pacjentów i ich bliskich. Celem malinowej inicjatywy jest wspieranie osób chorujących na nowotwory piersi oraz nauka samobadania piersi.

Poduszki w kształcie serca łagodzą ból, chronią operowane miejsce i wspierają przepływ limfy. Torebki na butelki redona pomagają pacjentowi w poruszaniu się z drenami i podłączoną do nich butelką redona. Fundacja 3maliny zrodziła się w naszych głowach w 2018 roku. Zaczęło się od trzech kobiet.  Kasia przeczytała wywiad z Anną Sławińską ze Stowarzyszenia Polskiego Patchworku. Karola działała w Patchwork Cokolwiek Pomorski i była za pan brat z maszyną do szycia. Monika, amazonka, która sama otrzymała poduchę wiele lat temu od niemieckich amazonek. Trzy kobiety, trzy akumulatory i ogromna chęć pomocy.

Przeszłam przez chorobę wiele razy i wiem, co znaczy “serducho” pod pachami, gdzie nie ma już węzłów chłonnych, wiem ile daje ulgi, ukojenia i ile łez potrafi wchłonąć. Kocham być jedną z “Malin”. Może to trochę egoistyczne, a pomagając chorym kobietom pomagam też sobie…i jestem szczęśliwa…dziękuję – Anna M.

 

A zaczęło się od śmierci

Pomysł szycia poduszek w kształcie serc zrodził się w 2001 r., kiedy Janet Kramer – Mai, pielęgniarka onkologiczna zachorowała na raka piersi. Jej ciotki uszyły jej taką właśnie poduszkę.

Po blisko 20 latach pomysł zawitał w Polsce dzięki Stowarzyszeniu Polskiego Patchworku.  W województwie pomorskim zagościł dzięki projektowi „serce od serca”, który rozlał swoje bicie na całą Polskę. W ramach projektu “Serce od Serca” uszyto przez pierwszy rok blisko 12 tyś serc w całej Polsce.

Pewnego dnia przeczytałam wywiad z Anną Sławińską. Opowiadał o wystawie patchworkowej w Hiszpanii i poduchach, które są tam szyte dla pacjentek po mastektomii. Jestem rzecznikiem prasowym w spółce COPERNICUS, która w swoich strukturach ma m.in. Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku. Od razu pomyślałam, że właśnie dla naszych pacjentek moglibyśmy szyć takie poduchy. Potem pomyślałam, że inne onkologie w województwie na pewno skorzystałyby z takiego wsparcia. – wspomina Prezes Zarządu Fundacji 3maliny, Katarzyna Brożek

Ale jak szyć, kiedy nigdy nie szyło się na maszynie ? Gdy jakiś pomysł rodzi nam się w głowie to automatycznie skupiamy się na tym, czego brakuje nam do realizacji. Warto wtedy rozmawiać z innymi, bo rozwiązania czasami znajdują się same. W ten sposób Kasia poznała Karolę, która prowadziła pracownię  „Koty na Płoty”. Ale skąd w tym wszystkim Monika ?

Musimy cofnąć się do 2012 r. W grudniu tego roku moja Mama zmarła z powodu raka piersi. Strata, której nie da się opisać, wymierzyć, ale na pewno która pozostawia pustkę. Po kilku latach od śmierci Mamy zaangażowałam się w projekt „Onkomarsz granicami Polski”, który do tej pory organizowany jest przez Fundacje Onkorejs – Wybieram Życie. Tam poznałam cudowne, mądre, odważne i silne Kobiety, które  spotkały się oko w oko z rakiem piersi. Czego mnie nauczyły ? Jadzia – poczucia humoru, Ela – kobiecości, Ewa – skupienia się, na tym co ważne. Każda z nich jest inna, ale łączy je lekcja, którą  odrobiły po chorobie. Żyją na 100%. I tam właśnie poznałam Monikę. Gdy otwieraliśmy COPERNCIUS Mamma Centrum w gdańsku pomyślałam, że ściany trzeba udekorować w historie kobiet, które wygrały z rakiem. I tak z Kasią Zubel-Murawską ( Trele Morele Foto) zorganizowałyśmy sesję fotograficzną, w które Monika wzięła m.in. udział. Tak poznałyśmy się.  – mówi Katarzyna Brożek

Monika dostała taką poduchę od amazonek z Niemiec, jak sama zachorowała. Opowiedziała o funkcji poduchy w procesie rehabilitacji. To był dowód na to, że szycie poduch to pomysł, który będzie realnym wsparciem dla pacjentów po zabiegu mastektomii ( 1% mężczyzn również choruje na raka piersi).

Kobiety tej Fundacji to ziemskie Anioły …bez nich było by kiepsko…a pacjentki nie czuły by w tym wszystkim się komfortowo… jednocześnie wprowadzają do tej smutnej pooperacyjnej rzeczywistości kolory i radość… Brawo Wy- Aleksandra T.

 

Zakładamy Fundację

Serca sprawiły, że każdego dnia poznawałyśmy ludzi o wielkim zaangażowaniu w szycie poduch rehabilitacyjnych. Jednocześnie nabierałyśmy przekonania, że promowanie nauki samobadania piersi stanie się naszym kolejnym celem. I tak powstawała Fundacja 3maliny.

Jesienią 2018 roku ponad 60 szkół, które zaangażowały się w szycie serc udowodniły nam, jak wiele osób chce tak samo, jak my pomagać osobom chorym na raka piersi. Dzięki udziałowi  w naszych eventach samych pacjentów zaczęłyśmy również szycie torebek na butelki redona. Dzięki torebce pacjent po mastektomii wychodzi z butelką redona schowaną do kolorowego materiału.

24 listopada zorganizowałyśmy również w pracowni „Koty na płoty” pierwsze wspólne szycie. Można tylko domyślić się, jak byłyśmy zaskoczone tymi tłumami, brakiem wolnej maszyny i radością, która płynęła z dzielenia się pomocą. Absolutnie nie spodziewałyśmy się, że tyle osób nas odwiedzi. A co najważniejsze, na każdym spotkaniu będziemy widywać te same uśmiechnięte buzie i nowe osoby, które postanowiły podzielić się swoim czasem.

Dzień dobry 3Malinki, organizujecie cudowne warsztaty. Otrzymałam dziś woreczek na Butelkę Redona. Jest śliczny, kolorowy, monkey. Dziękuję za świetny pomysł to bardzo miłe, że pomyśleliście by umilić pacjentom noszenie drenu. – Elwira J

Wiosną 2019 r. podjęłyśmy decyzję o założeniu Fundacji. Często na malinowych spotkaniach pada pytanie: dlaczego 3maliny ? Pomysłów było oczywiście wiele. Było nas trzy, dzisiaj malinowa rodzina wpisuje się w kartę dużej rodziny i to wielopokoleniowej. Maliny to zdrowe owoce. Malina to również krzak, który rozrasta się na wszystkie strony. Nasza nazwa to samospełniająca się przepowiednia rozprzestrzeniającego się dobra.

 

Pandemia, a my szyjemy dalej

Jesienią 2018 r. szyły szkoły, my szyłyśmy. Materiały pochodziły z naszych pawlaczy, od babć i cioć, przekazane od ludzi z wielki sercem. Założenie fundacji, formalnej organizacji umożliwiło nam ubieganie się o dofinansowanie. Otrzymałyśmy wyróżnienie „Pakiet szyty na miarę” w konkursie Bursztynowego Mieczyka i wygrałyśmy 5 edycję konkursu Funduszu Inicjowania Rozwoju, który dał nam ogromną moc sprawczą i możliwość planowania malinowych spotkań.

Cały 2020 r. zaplanowany, dogadane malinowe spotkania w różnych miejscach i bach, pandemia. Na początku pandemii nasza fundacja opracowała szablony do pobrania i nagraliśmy filmik instruktażowy, jak szyć maseczki.  Dodatkowo ze Spółdzielnią Socjalną ZEROBAN i Fundacją Mewka zajmowałyśmy się koordynowaniem szycia oraz zakupu materiałów. Fundacja Nielada Historia odpowiada za komunikację i logistykę. Czas niesamowitej współpracy organizacji, firm, zwykłych ludzi. Jednym słowem „wszystkie ręce na pokład”.

Szycie maseczek to było jedno ogniwo, które realizowaliśmy, ale szycie poduch i torebek nie poszło do lamusa. Plan trzeba było zrealizować. Trochę zmodyfikować, dostosować do sytuacji, ale szyć i przekazywać na oddziały onkologiczne w naszym województwie. I tak było. W czasie kiedy dostałyśmy rakietę paliwową w postaci dofinansowania, a cały świat stanął w miejscu udało nam się uszyć ponad 1300 poduch i 1514 torebek na butelki redona. Szyliśmy w domach, czasami udało nam się w małym gronie zorganizować spotkanie w szkole, domu sąsiedzkim.

 

Malinowi przyjaciele

Nasze malinowe początki rozpoczynałyśmy w pracowni „Koty na Płoty”, ale również w szkołach. Potem byłyśmy zapraszane w takie miejsca, jak: Park Oruński, Festyn w Pucku, spotkanie amazonek w Bytowie, szycie w szpitalu w Kościerzynie, do domu sąsiedzkiego w Wejherowie, w Swarzewie. Brałyśmy dwukrotnie udział w święcie Wolności i Solidarności w Gdańsku. Zapraszały nas takie firmy, jak: PWC, Bank Santander, Ciuciubabka, Sztuka Wyboru Galeria, Hotel w Wieniawie, Jeppensen, LPP, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku, czy Gdański Fundusz Rozwoju Gospodarczego. Terminy malinowych spotkań mamy zaplanowane na rok do przodu.

„.. Fundacja 3maliny wniosła do szpitala mnóstwo pozytywnej energii. W widzialny sposób poprawiło to atmosferę na oddziale. Dziękujemy za szczere zaangażowanie i okazane serce.”- Marzena Mrozek, Prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o.

W 2020 r. i 2021 r. wzięliśmy udział w projekcie „Onkomarszu granicami Polski” przemierzając tereny Suwalszczyzny i Podlasia. Spotykałyśmy się tam z lokalną społecznością. Mówiłyśmy o istocie samobadania i badań profilaktycznych. Uczestniczki dzieliły się swoimi historiami. Oczywiście nie zabrakło wypełniania i zszywania poduch oraz przekazania ich dla lokalnych onkologii. W 2024 r. ponownie chcemy włączyć się w projekt i tym razem przemierzyć szlaki turystyczne na kaszubach.

Maliny nie mogłyby pomagać, gdyby nie partnerzy, sponsorzy, przyjaciele. Na początku to była każda osoba, która chciała z nami podzielić się materiałami, nićmi i tym wszystkim, co może nam przydać się. I tutaj czas na ogromne podziękowania dla wszystkich wolontariuszy, którzy są z nami od 2018 r. Pieniądze są niezwykle ważne w naszej działalności, ale bez osób, które chcą spędzić piątkowe popołudnie szyjąc dla nieznajomego, nie dalibyśmy rady. Maliny to każda osoba, które choć raz sprezentowała swój czas dla nas, dla pacjentów.

Ogromne wsparcie otrzymujemy od firmy CrisTap z Wejherowa, która nam za darmo wycina szablony na poduchy i torebki.  I tutaj warto powiedzieć parę słów co potrzebujemy do uszycia malinowych pakietów. Na początek zakup materiałów. Kolorowa, piękna bawełna. Potem właśnie wycięcie szablonu. Następnie zszycie pociętych serc i przygotowanie do wypełnienia kulką silikonową. To wypełnienie pozwala pacjentowi na wrzucenie poduchy do pralki, żeby ją odświeżyć. Na samych malinowych spotkaniach wypełniamy poduchy i zszywamy ręcznie. A co z torebkami na butelki redona ? Jakiś czas temu otrzymaliśmy z firmy Mana Mana z Gdyni resztki materiałów (całkiem niezłą ilość) i dzięki czemu możemy szyć torebki na butelki redona. Tutaj sprawa jest łatwiejsza, bo wystarczy, że materiał nie jest  rozciągalny. Pocięty materiał łączymy z tasiemką i gotowe. Pacjent butelkę redona wrzuca do torebki i może swobodnie pójść na spacer.

Drenami spływa płyn z rany po zabiegu mastektomii, a kolorowa torebka powoduje, że pacjent czuje się swobodnie. Ona bardzo ułatwia codzienność po zabiegu.

Wśród firm, które wspierają nas finansowo chcemy wymienić Fundację LPP (która również raz w roku zaprasza nas na wspólne szycie z pracownikami firmy LPP), Fundację Orlen dla Pomorza, Gdańskie Infrastruktura Wodociągowo – Kanalizacyjna, Nutricia, Kresz, Fundacja Santander.

„… Wysoko oceniamy profesjonalizm i zaangażowanie Fundacji 3maliny i w imieniu pacjentów dziękujemy za stałe wsparcie.” – Andrzej Sapiński, Prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o.

„… Wspólne działania oraz cykliczne szycia są niezwykle ważną inicjatywą społeczną w zakresie ochrony zdrowia, gdyż jest to jeden z obszarów wsparcia Fundacji LPP. Współpraca pomiędzy Fundacją LPP, a Fundacją 3maliny w Gdańsku będzie kontynuowana w najbliższych latach.”- Patrycja Zbytniewska, Prezes Zarządu Fundacji LPP

Od samego początku włączyły się pomorskie szkoły do szycia poduch. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za zielone światło od Kuratorium na włączenie się szkół do wspólnego szycia.  Czasami malinowe spotkania organizujemy wspólnie na terenie szkoły, a czasami szkoły same organizują działania i przekazują do nas uszyte już poduchy, które przewozimy do jednej z pięciu onkologii w województwie pomorskim, która w tym momencie potrzebuje nowe zapasy. Dzięki kontaktowi ze szpitalami, możemy zarządzać tym, gdzie przekażemy uszyte pakiety malinowe. Zawsze zostawiamy parę sztuk u siebie do wysyłki w Polskę. Wieść o malinowych pakietach rozeszła się po forach onkologicznych, więc parę razy w miesiącu wysyłamy paczki do pacjentów, którzy zwracają się do nas o wysłanie poduchy i torebki.

„.. Wydarzenie obfitowało we współpracę i zaangażowanie ukierunkowane na chęć niesienia pomocy. Podjęte wspólne działania charytatywne miały na celu okazanie wsparcia i przyczynienia się do szybszego procesu rekonwalescencji kobiet walczących z chorobą.” – dr n. o zdr. Anna Szablewska, Opiekun SKN „Przyszłe Położne” GUMed

 

Idziemy w Polskę

Po trzech latach organizacji malinowych spotkań w pracowni koty na płoty, podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu spotkań w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Kolejne zaskoczenie. Ponad 50 osób na pierwszym spotkaniu. Oczywiście wśród nich nasi wierni wolontariusze, nasi przyjaciele, nasze Maliny. Wśród nich pacjenci, w trakcie, po leczeniu. A wśród nich Kasia, po diagnozie, przez zabiegiem i jej słowa po malinowym spotkaniu: Dostałam tyle wsparcia tutaj, że mam siłę na to, co przede mną.

Otrzymałam poduchę od razu po operacji. Jej kształt jest symbolem serca wkładanego w pomoc i wsparcie dla kobiet dotkniętych nowotworem piersi. Jest nie tylko pomocą odbarczającą, ale również duchową podporą tak bardzo potrzebną w chwilach poczucia osamotnienia. Dla osób, które przeszły przez chorobę nadaje sens niesienia pomocy innym – tak jest w moim przypadku. Malinowe spotkania pozwalają mi na przekazywanie wiedzy i doświadczeń z zakresu profilaktyki, walki z samą chorobą jak również życia po zabiegu. Są jednocześnie miejscem gdzie spotykają się ludzie dobrego serca chętni do niesienia bezinteresownej pomocy innym to daje największą otuchę i radość  – mówi Kasia P.

I tak, raz w miesiącu rozpoczęłyśmy malinowe spotkania na onkologii. Nie spodziewałyśmy się, że popłynie lawina propozycji organizacji malinowych spotkań na terenie Gdańska, Trójmiasta, województwa pomorskiego i całej Polski. Szyłyśmy w Sobótce pod Wrocławiem, w Brzeszczach blisko Bielska – Białej, w Bartnikach obok Łowicza. Piękne jest to, że gdy wyjeżdżamy stamtąd to słyszymy „do zobaczenia” i faktycznie planujemy kolejne wspólne szycie.

 

 

_______________________________________________________________________________________________________

KRS 0000791740

NIP 5833360334

REGON 383695703

Data rejestracji: 21 czerwca 2019 r.

Cel, działania:

1. Inicjowanie I wspieranie nowatorskich rozwiązań w ochronie zdrowia I profilaktyce zdrowotnej.

2. Działalność informacyjna I edukacyjna, w tym edukacja z zakresu profilaktyki zdrowotnej oraz zdrowego trybu życia wśród młodzieży.

3. Prowadzenie działań zmierzających do wzrostu świadomości na temat chorób onkologicznych.

4. Promocja oraz organizacja wolontariatu.

5. Organizacja zajęć rękodzieła dla dzieci I młodzieży.

6. Popularyzacja I promowanie kultury, sztuki I rękodzieła.

7. Realizacja projektów w przestrzeni miejskiej z podtekstem edukacyjnym.

8. Podtrzymywanie tradycji narodowych, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej I kultury polskiej.

9. Integracja międzypokoleniowa

Fundacja 3maliny statut

nr konta: 49 1240 5442 1111 0010 9142 2115

2024 r. Bilans finansowy za 2023

2022 r. Bilans finansowy

2021 r. Bilans finansowy i sprawozdanie oraz protoków z listą obecności

2021 r. Bilans finansowy – korekta

2020 r. Bilans finansowy

2019 r.Bilans finansowy

Media o Malinach:

https://www.expresskaszebe.pl/artykul/9919,ekofabryka-ponownie-miejscem-spotkan-aniolow-malin

https://www.expresskaszebe.pl/artykul/9914,poduszki-wsparcia-rozmowa-z-katarzyna-brozek-o-pomocy-kobietom-po-mastektomii

https://www.youtube.com/watch?v=qA_SksDJJa8

https://www.youtube.com/watch?v=KO4sA8GuEvE&t=5s

https://www.zawszepomorze.pl/gdansk-3maliny-poduszki-rak-piersi

https://www.expresskaszebe.pl/artykul/9005,wsparcie-kobiet-po-masektomii-wideo?fbclid=IwAR0jKz77Pq11ke17V0cFMbjNAeGCvS3HPbvLscdeOwtGcFRpcu3uZCnKdkQ

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Malinowe-szycie-Poduszki-w-ksztalcie-serca-i-od-serca-dla-kobiet-po-usunieciu-piersi-mastektomia-Fundacja-3maliny-Gdanska-Fundacja-Rozwoju-Gospodarczego-torebka-butelka-redon,a,246067

https://gdansk.tvp.pl/668442/panorama

http://radiokaszebe.pl/podcast/pazdziernik-miesiacem-profilaktyki-raka-piersi-2/

https://wroclaw.tvp.pl/64373966/kobiety-maja-sile-i-wykorzystuja-ja-by-wesprzec-walczace-z-nowotworem-piersi-kolezanki?fbclid=IwAR2hpJscEw6xoJSH6DmU3WQNKC54LfFUba4W3eQJJz19K3MXA6ghVxCljQA

https://zdrowie.trojmiasto.pl/Jak-badac-piersi-3maliny-szyja-serca-dla-kobiet-po-mastektomii-i-ucza-samobadania-n171787.html

http://radiokaszebe.pl/wczesna-diagnoza-daje-szanse-na-wyleczenie-przypominamy-w-miesiacu-swiadomosci-raka-piersi/?fbclid=IwAR1EVFKEpAp-Ps_C14l7vJI3G2LPTz7iqAUmFMgwleVEJeE-8-YhDdkNzfE

https://gdansk.tvp.pl/60199437/16052022-cz-1

https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/117089-fundacja-3maliny-tworzy-unikatowe-pakiety-dla-chorych-na-raka-otulaja-i-lagodza-bol-jak-wesprzec

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/fundacja-3maliny-pomaga-szyjac-wesprzyj-jej-dzialalnosc-kupujac-kalendarz-na-2021-rok,a,180829?fbclid=IwAR3kC3dFF8eki4QF6sSOwa4vFZXTx0mQyG0jsglGYoirKYkyEVnTcxG4SqQ

https://gdansk.tvp.pl/35993929/dycht-kociewie?fbclid=IwAR3x9nkgWJPltAAhhkl0cCrsq5fWQ8wH119al5f5w2SotarnVKITHbUtXaE

http://tetka.pl/wsparcie-po-mastektomii/?fbclid=IwAR0dztRZq6u5ZG2T-ga2t6SfS8tIdj_3tTPCZiskiZtItn6ALqIQ2toHgjE

https://www.tcz.pl/index.php?p=1%2C3%2C0%2Cnadchodzace-wydarzenia&item=c4d328ca4a9fe428&title=Malinowe-szycie-dla-pacjentow-po-mastektomii&fbclid=IwAR0L0icAgNhDydS50KKTjGZH4i4R6fjQPMb4E5nLt39v2gAb4lGJFykPh30

https://m.radiogdansk.pl/audycje-rg/manufaktura-reportazu/item/115938-razem-latwiej-od-niewinnej-rozmowy-do-pelnoprawnej-fundacji-3-maliny?fbclid=IwAR1FkQBUcYkR94fy-UvxAJ9h6GsznRJEzSmOungOVzoNG4pyCTznlC-0rlA

https://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/89476-dwa-tysiace-poduszek-w-ksztalcie-serca-uszyli-wolontariusze-z-pomorza-trafia-do-chorych-na-raka-piersi?fbclid=IwAR1BwL5WFpLTdYGqSkxGpc7YZ3aegQfkkeYfE_hd9nxEdIVu2LbJnTd7aaw

https://www.polsatnews.pl/wideo-program/20181118-wydarzenia-1850_6728417/?fbclid=IwAR3NDNEyf_M4s6N0GsAt0IlHNFCAPMF-Dpyu9_awSs85DVZr6TLqVCRhQ0I

https://dziennikbaltycki.pl/wzruszajaca-akcja-charytatywna-gdanskich-szpitali-poduszki-w-ksztalcie-serca-trafia-do-pacjentek-z-rakiem-piersi/ar/13650591?fbclid=IwAR3D2z75i69odZRQEmx0KyH2x6LNrC3UqdBngTT7qAbZVu7gbn5jVCTLhak

https://weekendfm.pl/?n=77442&bytow_-ponad_100_poduszek_w_ksztalcie_serca_uszli_dzis_404_mieszkancy_i_mieszkanki_bytowa_podczas_akcji_z_serca_dla_serca&fbclid=IwAR3jKWXTtjZ0mhmeIc7NjSM1KDqNjEfqy3nzDxgV9gT6XoJgzGM406fWh0o

https://gp24.pl/ponad-100-poduszek-w-ksztalcie-serca-uszyli-bytowianie-dla-kobiet-po-mastektomii-zdjecia/ar/c1-14024763?fbclid=IwAR19n3kHscBX1CPUT0sm3XW4pMl5CgAkeoCIJxXMHbm6IiXPXkkw-IvzqC4

http://radiokaszebe.pl/podcast/poduchy-od-serducha-dla-amazonek/?fbclid=IwAR3hmPlbEpTbNNpEmiLxQ26jpYiTAcNzwkbEGhNed_CGkxzbAOPDMi9GHUc

https://en.calameo.com/books/0048205340af86531430c?fbclid=IwAR07a_kZkceRWUkzIBdb08LTUw0tn_trpAe8USmXDSH4DfR9QgqZUeMfqgQ

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/41654075/poduszki-w-ksztalcie-serca-dla-kobiet-po-mastektomii?fbclid=IwAR1Fw47cc73QBMP59MQOQZkkQtwdWsoh6S3KC1JYbeNEZJ-dwyN_Ynw1fsY

https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,24499332,poduszka-w-ksztalcie-serca-pomaga-po-usunieciu-piersi.html

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24122367,poduszki-od-serca-dla-chorych-na-raka.html

https://gdansk.gosc.pl/doc/5166948.Serce-od-serca

https://m.trojmiasto.pl/zdrowie/Szyja-serca-dla-kobiet-po-mastektomii-n128668.html?fbclid=IwAR2smMFbqXdGJj0MirKu-ixMG6dMQNRnQwMpdz2v11gUY9Pchg6vEXElocM

https://pomorskie.eu/chcesz-wspomoc-osoby-chore-na-raka-piersi-wlacz-sie-akcje-serce-od-serca/?fbclid=IwAR0YiPRIye64WoZPmQO3qVQOYZvHeWneLdSfk7QJbuPr8m7Edl4Ut5BTMzk

http://www.radioplus.pl/wiadomosci-lokalne-czytaj/120938/na_pomorzu_ruszyla_akcja_serce_od_serca?fbclid=IwAR3uUSH_b_WYM7T0ztklj_UOIhwjS8EpA0LKx-E9QbTGBpRzqMvbD55qg38