Onkorejs Granicami Polski 2021

OnkoRejs Granicami Polski wyruszył po raz szósty
Od 27 czerwca do 3 lipca 2021 r. prawie 110 osób pokonało łącznie ponad 15 tysięcy km, by pokazać, że nawet z rakiem można i trzeba żyć pięknie i aktywnie. Malinowa grupa tym razem wyruszyła na Podlasie.
Onkorejs Granicami Polski jest ogólnopolskim marszem dla osób chorych onkologicznie oraz wspierających ich osób zdrowych. Projekt polega na przygotowaniu i organizacji 7-dniowego marszu, który obejmie piesze trasy wzdłuż granic Polski, każda ponad 100-km. Na trasy wyjdą grupy liczące około 10 osób, którymi opiekować się będą koordynatorzy regionalni – wolontariusze, którzy są osobami onkologicznymi lub ich bliskimi. Celem marszu jest aktywizacja osób, które dotknęła choroba nowotworowa, a także ich bliskich.
– Chcemy pomóc im uwierzyć, że rak to nie wyrok, a także nagłośnić wagę badań profilaktycznych – mówi Magdalena Lesiewicz, Prezes Zarządu Fundacji OnkoRejs – Wybieram Życie.
Na każdym etapie realizacji projektu włączeni są chorzy po lub w trakcie przejść onkologicznych oraz ich bliscy. Co ważne, w trakcie marszu będą organizowane spotkania profilaktyczne. Jest szansa, że dzięki temu wielu ludzi zbada się i uratuje swoje zdrowie i życie – podkreśla Magdalena Lesiewicz.
Organizatorem VI Onkorejsu Granicami Polski jest Fundacja Onkorejs– Wybieram Życie, wokół której powstała cała społeczność wspierająca uczestników Onkorejsów. Załoganci, piechurzy – osoby po przejściach nowotworowych – wspólnie prowadzą stronę internetową www.onkorejs.pl, stronę www.facebook.pl/onkorejs, organizują wiele inicjatyw. Dzięki pracy na rzecz wspierania innych chorych, popularyzacji badań profilaktycznych, szukania sponsorów, współpracy z mediami następuje ich aktywizacja. Osoby chore czytające historie uczestników rejsów, wspierające ich i angażujące się w ich działalność, widzą, że osoby chore też mogą realizować duże i małe wyzwania, że mogą żyć normalnie i cieszyć się życiem.
Malinowa Trasa zaczęła się w Białymstoku. Odwiedziliśmy Białostockie Centrum Onkologii przekazując uszyte poduchy i torebki. Zwiedziliśmy Tykocin, Park Narwiański, Zielony Zakątek. W Puszczy Knyszyńskiej naszym przewodnikiem była Małgosia Zbyryt z Nadleśnictwa Waliły. Zobaczyłyśmy bogactwo kulturowe Kruszynian. Wędrowałyśmy Krainą Otwartych Okiennic. Było smacznie, wesoło, pięknie, mądrze. Podróże otwierają nowe horyzonty i wzbogacają naszą duszę.
Dziękujemy za wsparcie finansowe firmom: Roche, LMSynevo, NUK.
Do zobaczenia za rok 🙂
Więcej informacji:
Trasy, które wyruszą w marszu w 2021 roku
Kołobrzeg, Międzyzdroje, Świnoujście – 108 km
Kołobrzeg, Mielno, Darłowo, Ustka – 110 km
Jastrzębia Góra, Hel, Władysławowo, Puck, Rewa – 106 km Zofia Mac
Krynica Morska, Kąty Rybackie, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rewa – 102 km
Białowieża, Czeremcha, Niemirów, Janów Podlaski – 104 km
Hrebenne, Wielkie Oczy, Medyka, Przemyśl – 108 km
Ustrzyki Górne, Ustrzyki Dolne, Arłamów, Przemyśl – 102 km
21.Zawoja, Lipnica Wlk, Chyżne, Chochołów, Zakopane, Jurgów – 93 km
Okrzeszyn, Lubawka, Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów Zdrój – 109 km
Specjalna trasa białymi plamami województwa podlaskiego
Dusznica – Sokółka – trasa rowerowa