Onkorejs granicami Polski 2020

28 czerwca – 4 lipca 2020 roku odbyła się już  5 edycja OnkoRejsu Granicami Polski. Większość tras ruszy w ostatnim tygodniu sierpnia granicami Polski, ale postanowiliśmy ruszyć w pierwotnym terminie. To był czas cudownych relacji, wspaniałych ludzi, niesamowitej energii, która daje kopa na kolejne miesiące. Gościnność Suwalszczyzny zadziwiała każdego dnia. Oczywiście był pot, ból, rozwalone nogi, zmęczenie, nawet płacz z wyczerpania ale warto był iść, bo dzięki naszym marszom udaje się uratować niejedno życie.

Fundacja 3Maliny z brygadą cudownych kobiet i jednego dżentelmena wyruszyła trasą tzw. białych plam województwa podlaskiego (trasa 37). Naszą przygodę rozpoczęliśmy od Mostów w Stańczykach, gdzie nasi Przyjaciele z Gdańska przywitali nas Kwasem Chlebowym i Sękaczem.  Następnie odpoczynek znaleźliśmy w Agroturystyce Radzewiczów w Stankunach (blisko Wiżajn), gdzie było smacznie, sympatycznie a przede wszystkim mogliśmy nacieszyć się rozmowami po miesiącach rozłąki (zjechaliśmy z Gdańska, Sandomierza, Brzeszcz i Bielska – Białej).

Kolejny dzień upłynął na wędrówce do trójstyku granic, pysznych truskawkach od gospodarzy i udziale w I turze wyborów. Dzień zakończyliśmy śpiewami przy ognisku i rozmowami z licznikiem w nogach –  25km.

Kiedy cała Polska szła do pracy my wyruszyliśmy w kierunku Szelmentu. Do celu 30km 🙂 Przy śpiewie, rozmowach, zapachu trawy i pięknych widokach minął nam kolejny dzień wędrówki. Kolejnego dnia doszliśmy do Oszkinie, gdzie czekał na nas grill przygotowany przez mieszkańców Puńska i rodzinę Ewy L. Rozmowy czym jest onkomarsz, dzielenie się naszymi doświadczeniami to niezwykle ważny punkt naszych wędrówek. Ciszy się on dużym zainteresowaniem, budzi ciekawość i mamy nadzieję, że przełamuje strach przed badaniami profilaktycznymi. Każdy z uczestników jest ambasadorem profilaktycznych badań, odwali, walki, uśmiechu mimo trudności.

Zwiedziliśmy Puńsku skansen i Muzeum Litwy. Niezwykle ważne, pouczające spotkania z przewodnikami. Dziękujemy Wójtowi Puńska i Mieszkańcom za gościnę, okazane serce, pomoc, chęć obdarowania nas swoim czasem, zainteresowaniem 🙂

Kolejne dwa dni spędziliśmy na spływie kajakowym Czarną Hańczą z firmą SZOT. Ratownik Artur dbał o nasze bezpieczeństwo, uczył poruszania się w kajaku i dzielił się swoją wiedzą na temat Suwalszczyzny. Jakże nasze nogi odpoczęły po zrobieniu już blisko 90km. Obydwa spływy dodały nam do licznika 32km. Serdecznie polecamy gościnę we Frąckach w Agroturystyce u Pana Grzegorza i Pani Alicji. Pychotka 🙂

 

Naszym celem było piękne miasto Augustów, a tam spotkanie z Amazonkami, lokalnymi władzami, przedstawicielami Nadleśnictwa i pracownikami Białostockiego Centrum Onkologii. Zwiedzanie Augustowa, rejs po kanale augustowskim, rozmowy przy pysznym jabłeczniku. Tańce ? oczywiście, że były. W końcu augustowskie, ciepłe noce ugościły razem z dobrymi Aniołami.

Onkorejs Granicami Polski 2020 zakończyliśmy ze 125km w nogach i rękach 😉 Dziękujemy sponsorom (Metaltec, Bank Spółdzielczy z Gorzyc, Roche, Etmal, CrisTap, Nadwiśl. SM, Synevo, Pracownia Smukłej Sylwetki, Copernicus, Fundacja Piękniejsze Zycie, Femaltiker, Nuk, Apena-Remont Bielsko-Biała), każdemu kto wspierał nas w przygotowaniach i już na trasie. Ten czas przywraca wiarę w dobroć, serdeczność wśród ludzi. Naładowuje akumulatory na kolejne miesiące.

Plany już są na kolejny rok ! A wy pamiętajcie – Badajcie się.

Jeśli macie ochotę dołączyć do grup, które ruszą w sierpniu to zachęcamy do kontaktu z koordynatorami:

http://onkorejs.pl/onkorejs-granicami-polski-2020/

Onkorejs Granicami Polski jest ogólnopolskim marszem Fundacji OnkoRejs – Wybieram  Życie dla osób chorych onkologicznie oraz wspierających ich osób zdrowych. Projekt polega na przygotowaniu i organizacji 7-dniowego marszu, który obejmie piesze trasy wzdłuż granic Polski, każda ponad 100-km. Na trasy wyjdą grupy od 5 do 10 osób, którymi opiekować się będą koordynatorzy regionalni – wolontariusze, którzy są osobami onkologicznymi lub ich bliskimi. Celem marszu jest aktywizacja osób, które dotknęła choroba nowotworowa, a także ich bliskich.

 

 

https://bialystok.tvp.pl/48794795/onkorejs-na-suwalszczyznie?fbclid=IwAR0z1t_9aSDynkVZV9G9ZKDnt_pdvn0yyOqg1Q8DlUqwgjQMGREdQW_s5XM

https://szczecin.tvp.pl/43193706/onkomarsz-czyli-1500-km-by-pokazac-ze-z-rakiem-mozna-i-trzeba-zyc-pieknie-i-aktywnie

https://gdansk.tvp.pl/33087825/onkorejs

Kto nas wspiera? Kto dorzucił grosik do wsparcia naszego marszu? Cudowne anioły 🙂

Metaltec, Bank Spółdzielczy z Gorzyc, Roche, Etmal, CrisTap, Nadwiśl. SM, Synevo, Pracownia Smukłej Sylwetki, Copernicus, Fundacja Piękniejsze Zycie, Femaltiker, Nuk, Apen-Remont Bielsko-Biała, Amazonki Augustowskie, Urząd Miasta w Augustowie i osoby prywatne